Vago, Tio Rey, Ensemble

-

 

Mezcal Vago Ensamble Tio Rey on harvinanen saviastioissa tislattu Mezcal Ancestral. Mezcal Ancestralin valmistuksessa tisle tislataan saviastiassa vähintään kerran. Valmistuksessa Mezcalero Tio Rey paahtaa agavea maakuopassa 2-3 päivää. Tämän jälkeen agave pilkotaan ja murskataan puunuijalla. Vierrettä käytetään avonaisissa puuastiossa. Tämän jälkeen vierre tislataan kahdesti noin 50 litran saviastioissa. Tisle laimennetaan sopivaan alkoholivahvuuteen käyttäen toisen tislauskerran päitä ja häntiä.

Mezcal Vago on neljän pientuottajan yhteenliittymä. Jokainen tuottaja, eli Mezcalero, valmistaa mezcalinsa käsin, ympäristöä säätäen ja perinteitä kunnioittaen. Mezcal-pullojen etiketit valmistetaan kierrätetystä agaven kuidusta.

.

Category:

Additional information

Tuotenumero

860025

Tyyppi

Mezcal Joven

Raaka-aine

Agave Espdin
Agave Coyote
Aave Mexicano

Tuottaja

Vago, Tio Rey

Alue

Oaxaca

Koko

70 cl

Alkoholi

49,5%

Luonnehdinta

Tuoksu on kevyesti savuinen ja maanläheinen. Mukana tupakkaa, mantelia ja sitrusta. Maku on tasapainoinen ja hedelmäinen. Viikunaa, appelsiinin kuorta, hunajaa ja mantelia.