Compass Box, No Name #3

-

 

Compass Box No Name #3 on No Name -sarjan kolmas ja viimeiseksi suunniteltu pullote. Sen makuprofiili on nahkaisempi ja mausteisempi aiempiin savuisiin No Name -pullotteisiin verrattuna. No Name #3:ssa pääroolissa on Laphroaig-tislaamon refill hogshead -tynnyreissä kypsytetty viski 74 %:n osuudella. Bowmore-tislaamon bourbon-tynnyrikypsytettyä viskiä on 11 %. Mortlach-tislaamon recharred barrel -tynnyrien viskiä on 8 % ja Clynelish-tislaamon refill sherry butt -viskiä 6 prosenttia. Lisäksi pieni osa tuotteesta on Highlandin alueen viskiä.

Compass Box on korkealaatuisten blended- viskien tuottamiseen erikoistunut yritys. Sen perusti John Glaser vuonna 2000 oltuaan ennen sitä Johnnie Walkerin markkinointijohtajana. Compass Boxin kokoelmaan kuuluu kaikki skotlantilaiset viskityypit. Jokainen tynnyri valikoidaan ja yhdistetään huolellisesti, ja tuloksena on monipuolista ja korkealaatuista viskiä.

Categories: , ,

Additional information

Tyyppi

Single Malt

Tuottaja

Bivrost

Tuotenumero

860205

Alkoholi

46%

Koko

50 cl

Luonnehdinta

Tuoksu on mausteinen ja kypsän hedelmäinen. Taatelia, muskottia, kanelia ja vaniljaa. Maku on monipuolinen ja mausteinen. Neilikkaa, vaniljaa, kookosta ja tähtianista.